Brīvais elektroenrģijas tirgus strādā! »

Brīvais elektroenerģijas tirgus strādā!

Ar nelielām bažām sekoju līdz jaunākajiem notikumiem elektroenerģijas tirgus liberalizācijas procesā. Ekonomikas ministrija diezgan strauji lēma par noteikumu maiņu un jaunu spēlētāju iesaistīšanu brīvajā elektroenerģijas tirgū, nosakot, ka sākot ar šī gada 1. novembri elektroenerģijas regulētais tarifs turpmāk būs pieejams tikai mājsaimniecībām.

Taču ir jāatzīst, ka lēmums, kurš no sākuma šķita sasteigts, nu jau izskatās sevi attaisnojis un tiešām bijis pareizais solis pilnīgas elektroenerģijas tirgus atvēršanas virzienā.

Pirmkārt, informācija par brīvo tirgu bija pieejama pietiekamā daudzumā. Domāju tikai reto no jaunajiem tirgus dalībniekiem informācija nesasniedza, jo AS „Sadales tīkls” visiem nosūtīja informatīvas vēstules un arī medijos jaunumi izskanēja plaši. Detalizētākas informācijas iegūšanai vajadzēja kontaktēties ar elektroenerģijas tirgotājiem, kuri gatavoja piedāvājumus un skaidroja brīvā tirgus darbības principus.

Otrkārt, visi tirgotāji ir vairojuši savu brīvā tirgus klientu skaitu, atbilstoši ieguldītajiem resursiem tirdzniecības veicināšanā. AS „Latvenergo”’ ir izdevies nozīmīgs atrāviens no pārējiem, piesaistot 95% no tiem, kas ir izdarījuši savu izvēli. Tomēr arī pārējie tirgotāji ir spējuši palielināt klientu skaitu un „iekosties” brīvā tirgus pīrāgā.

Skatoties no malas uz tirgotāju piedāvājumiem, varam secināt, ka ir vērojama tirgotāju specializēšanās un vēlme atšķirties. Viens klientus uzrunāja tieši, izsūtot piedāvājumus gan elektroniski, gan rakstiski, otrs centās konkurēt, piedāvājot zemāku cenu, bet trešais gatavojot personalizētākus risinājumus.

Klientiem bija iespēja izvēlēties un tie, kas to izmantoja, noteikti nebūs zaudētāji. Turklāt nav pamata satraukumam, ka klienti var būt nonākuši sev neizdevīgā situācijā, jo lielākais skaits līgumu tika slēgts uz gadu (AS „Latvenergo” dati liecina, ka 89% klientu slēguši līgumu 12 mēnešu periodam), līdz ar to pēc gada būs atkal iespēja izvēlēties un piedāvāt.

Un pats svarīgākais, 56% no elektroenerģijas lietotājiem, kam vajadzēja izvēlēties tirgotāju, to ir paveikuši, šādu rādītāju varam uzskatīt par ļoti augstu. Atļaušos prognozēt, ka no atlikušajiem 44% lielākā daļa savu izvēli izdarīs līdz gada beigām. Tiem, kuru izvēle būs turpināt pirkt elektroenerģiju no pēdējā garantētā piegādātāja, jāapzinās, ka šī cena ir aptuveni 5-10% augstāka, nekā cena, kuru ir iespējams fiksēt slēdzot līgumus ar tirgotājiem.

Pēc veiksmīgā  kārtējā etapa, mūs sagaida izšķirošais – elektroenerģijas tirgus atvēršana mājsaimniecībām. Esmu pārliecināts, ka tirgotāji tam būs gatavi, bet nozīmīgs darbs vēl ir darāms spēles laukuma sakārtošanā (piemēram, jānodrošina elektroenerģijas biržas ienākšana Latvijā un jāsakārto atbalsta mehānisms elektroenerģijai, kas tiek saražota no atjaunojamajiem energoresursiem).

Turpmāk izvēle starp elektroenerģijas tirgotājiem un cenu produktu veidiem būs tik pat ierasta, kā obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas polises iegāde vai izvēle starp vairākiem mobilo sakaru operatoriem. Pie tā vienkārši jāpierod.

SIA „Prudentia Energy Markets”

Valdes loceklis

Roberts Samtiņš

  

quote_r
"PEM Consulting"- vadošais neatkarīgais energoresursu pārvaldes uzņēmums Baltijā!
quote_l