Par populistisku risinājumu bīstamību enerģētikā »

Par populistisku risinājumu bīstamību enerģētikā

Arvien plašāku sabiedrības uzmanību piesaista elektroenerģijas nozares jaunumi – plānotā mājsaimniecību tirgus atvēršana un Obligātās iepirkuma komponentes (OIK) pieaugums sākot ar 1. aprīli.

Par mājsaimniecībām

Šobrīd „Latvenergo” ik gadu no saviem līdzekļiem atvēl aptuveni 15 milj. latu, lai nodrošinātu mājsaimniecības ar starta tarifu (samazināta cena par pirmajām 1200 kWh/gadā). Starta tarifa ieviešanas mērķis bija mazināt elektroenerģijas cenu pieaugumu sabiedrības daļā, kurai tarifu izmaiņas 2011. gadā būtu bijušas visnepatīkamākās, taču vienkāršības labad tas tika piemērots visām mājsaimniecībām.

Šāds risinājums nesasniedz vajadzīgo rezultātu, jo atbalsts būtu jāsniedz tikai noteiktām mājsaimniecību grupām (maznodrošinātajiem, daudzbērnu ģimenēm u.c.), savukārt pārējiem par elektroenerģiju jāmaksā atbilstoši patiesajām izmaksām.

Ekonomikas ministrija ir izplatījusi paziņojumu, ka 1. septembrī plānotā elektroenerģijas tirgus atvēršana mājsaimniecībām tiks atlikta. Ja tā notiks, „Latvenergo” izdevumi mājsaimniecību subsīdijām pieaugs par papildus 10 milj. latu gadā, jo būs jāsedz OIK pieaugums, kas nav iekļauts esošajā tarifā.

Mājsaimniecību elektroenerģijas tirgus ir jāatver kā plānots ar 1. septembri un iedzīvotājiem ir jānorēķinās par elektroenerģiju atbilstoši tās patiesajām izmaksām. Tiem iedzīvotājiem (maznodrošinātajiem, daudzbērnu ģimenēm), kam rastos grūtības, ir jāsaņem atbalsts, kura avots varētu būt AS „Latvenergo” dividendes, izveidojot speciālu fondu. Šim mērķim būtu jāpietiek ar 15 milj. latu gadā, kas šobrīd tiek tērēti starta tarifa nodrošināšanai.

Jāatzīmē, ka jau patlaban „Latvenergo”, izmantojot dāvanu kartes sniedz sociālo palīdzību dažādām iedzīvotāju grupām.

Par OIK

OIK no 1. aprīļa pieauga par 53%, kas neapšaubāmi palielinās tirgus klientu izdevumus par elektroenerģiju, tādēļ Ekonomikas ministrija ir uzsākusi meklēt iespējas OIK apjoma pieauguma mazināšanai.

Pašlaik plānotie risinājumi draud atsaukties tieši uz „Latvenergo”, jo pēdējie jaunumi liecina, ka tiek plānots mazināt obligātā iepirkuma (OI) maksājumus Rīgas TECiem. OI ietvaros „Latvenergo” saņem aptuveni 60 milj. latu gadā. Ja šo atbalstu samazinātu uz pusi, ietekme uz gala tarifu būtu vien aptuveni 0,4 sant/kWh, bet „Latvenergo” zaudētu 30 milj.

OIK pieauguma tempi ir jāsamazina, taču tas nav jādara tikai uz „Latvenergo” rēķina, bet vienojoties visām iesaistītajām pusēm – Ekonomikas ministrijai, „Latvenergo”, atjaunojamās enerģijas nozares pārstāvjiem un elektroenerģijas patērētājiem. Runājot ar visām iesaistītajām pusēm, esmu sapratis, ka tās pārstāv saprātīgi cilvēki, kuri izprot esošo situāciju, turklāt vairums pauž gatavību sarunāties un sadarboties, lai rastu situācijas risinājumu.

Protams, daļu no atbalsta būtu jāupurē arī „Latvenergo”, taču samazinājumam ir jābūt samērīgam un papildus riskus neradošam.

OIK iekasēšana no gala patērētājiem būtu izmaināma – nosakot atlaides maznodrošinātajiem un kritērijus, kas uzņēmumiem ļautu pretendēt uz atvieglojumiem (piem. patēriņa apjoms, energoefektivitāte, eksporta proporcija u.c.). Šāda sistēma palielinātu pārējo patērētāju izdevumus, taču reizē pieaugtu Latvijas starptautiskā konkurētspēja, rodoties jaunām darba vietām un – palielinoties ieņēmumiem uzņēmumos, kas strādā vietējā tirgū.

Sekas…

Protams, vieglākais un populistiskākais risinājums būtu neļaut pieaugt elektroenerģijas cenām mājsaimniecībām un paziņot, ka tiek atņemts atbalsts „Latvenergo”, taču ir vairāk kā skaidrs, ka šādi lēmumi bēdīgi atspēlēsies.

Pieņemot, ka AS „Latvenergo” peļņa gadā ir vidēji 40 milj. latu, tad neatverot mājsaimniecību tirgu un samazinot OI maksājumus, varam nonākt situācijā, kurā uzņēmums strādā bez peļņas un nav spējīgs investēt attīstībā.

Jau tuvākā nākotne parādīs – cik spējīgi esam Latvijā izstrādāt drosmīgus risinājumus un plānot ilgtermiņā, nevis koncentrēties uz tuvākajām vēlēšanām.

Roberts Samtiņš, SIA „Prudentia Energy Markets” valdes loceklis

  

quote_r
"PEM Consulting"- vadošais neatkarīgais energoresursu pārvaldes uzņēmums Baltijā!
quote_l