“Prudentia Energy Markets”: “Latvenergo” spēkos nav panākt cenas kritumu biržā »

Rīga, 26.jūn., NOZARE.LV.

Šobrīd “Latvenergo” spēkos nav panākt elektroenerģijas cenas kritumu biržā, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja energoresursu pārvaldes uzņēmuma “Prudentia Energy Markets” direktors Roberts Samtiņš.
Viņaprāt, pašlaik publiskajā telpā izskanējušie komentāri ir mēģinājumi atrast vainīgo kaut kur citur. Elektroenerģijas cenu nosaka pieprasījuma un piedāvājuma attiecība, uzsvēra Samtiņš.
Viņaprāt, vēlme, lai “Latvenergo” visu saražoto elektroenerģijas apjomu piedāvā biržā un pēc tam nepieciešamo daudzumu no tirgus atpērk, nemainīs situāciju, jo kopējais enerģijas apjoms nemainīsies.
Pašlaik ir izveidojusies situācija, ka ir kādas elektrostacijas, kas nestrādā, piemēram, vairākiem Narvas elektrostacijas blokiem ir apkope.
Samtiņš uzskata, ka saasinātā Igaunijas puses reakcija uz elektroenerģijas cenas kāpumu ir saistīta ar salīdzinoši lielo klientu skaitu, kas pērk elektroenerģiju par cenu, kas piesaistīta biržas cenai. Šiem patērētājiem rēķins par jūniju būs stipri augstāks. Līdz ar to Igaunijai ir jāatrod kāds vainīgais.
Latvijas patērētājiem būtu no šīs situācijas jāmācas, ka nevar izvēlēties vasarā, kad elektroenerģijas cena ir augstāka un ir izveidojies lielāks deficītas, pirkt elektroenerģiju par “Spot” cenu.
Savukārt klientiem, kas izvēlējušies pirkt elektroenerģiju par fiksēto cenu, šīs svārstības biržā neradīs problēmas, norāda Samtiņš.
Kā ziņots, otrdien elektrības cenas “Nord Pool Spot” biržā visās trīs Baltijas valstīs pieauga līdz 200 eiro (140,6 latiem) par megavatstundu (MWh), kas saistīts ar vairākiem faktoriem, bet galvenokārt ar Lietuvas un Latvijas elektroražotājiem, kas izraisījuši deficītu tirgū, vēsta Igaunijas mediji.
2013.gada sākumā elektrības cenas bija vidēji 30 līdz 40 eiro (21 līdz 28 lati) par MWh, otrdien no plkst. 8 līdz 14 vidējā cena Baltijas valstīs bija 103,95 eiro (73 lati) par MWh, taču pēcpusdienā cena pacēlās nedaudz virs 200 eiro par MWh.
Tajā pašā laikā elektrības cenas Somijā un Norvēģijā otrdien elektrības biržā bija attiecīgi 50 un 30 eiro (35 un 21 lats) par MWh.
Trešdienas rītā elektrības cena Baltijas valstīs samazinājās līdz 64,62 eiro (45,4 latiem) par MWh.
Igaunijas energokompānijas “Eesti Energia” pārstāvis Elīss Veniks norādīja, ka cenu pieaugumu galvenokārt izraisīja lielais pieprasījums Latvijā un Lietuvā.
Cenu arī ietekmē Narvas spēkstacijā veiktie remontdarbi, kā dēļ samazinājies Igaunijā saražotās elektroenerģijas daudzums.
Savukārt “Latvenergo” norāda, ka kompānijai nav izdevīgs augsts elektroenerģijas cenu līmenis, jo elektrība jāiepērk, biznesa portālam “Nozare.lv” teica “Latvenergo” preses sekretāre Ivita Bidere.
Komentējot Igaunijas medijos izskanējušo informāciju par cenu lēcienu “Nord Pool Spot biržā”, AS “Latvenergo” noraida jebkādus pārmetumus cenu ietekmēšanā. “Latvenergo” nekādā gadījumā augsts cenu līmenis nav izdevīgs, jo tas sadārdzinātu izmaksas.
Vasaras laikā, kad Daugavā ir zema pietece, Latvijā ir elektroenerģijas deficīts, savukārt “Latvenergo” ir elektroenerģijas pircējs, līdz ar to nevar sniegt enerģijas pārdošanas piedāvājumu biržā un ietekmēt cenas līmeni biržā.
Augsto cenas līmeni Igaunijā šajos apstākļos nosaka vienīgi Igaunijas elektroenerģijas ražotāji.

Avots:http://nozare.lv/nozares/energy/arhitem/74BD856A-EBF7-45AB-B246-99DB86A1E8D6/?phase=Prudentia

  

quote_r
"PEM Consulting"- vadošais neatkarīgais energoresursu pārvaldes uzņēmums Baltijā!
quote_l